Zarządzanie rozproszonym zespołem - nowe wyzwanie w dzisiejszych czasach

04/03/2020

Praca zdalna z domowego zacisza stała się dla wielu z nas codziennością. W każdej możliwej sytuacji spotkamy się z jej entuzjastami oraz tymi, którzy woleliby coś zmienić. Dziś natomiast najlepszym sposobem jest akceptacja obecnego stanu rzeczy, asymilacja. Nasz zespół poleca również potraktowanie tej nowej - dla niektórych z nas - sytuacji jak wyzwanie! Podołanie mu podniesie nasze kompetencje, na przykład w zakresie samodyscypliny.

To fakt, że świat nieco zwolnił - na całkowity postój nie może sobie jednak pozwolić. Uczniowie muszą kontynuować podstawę programową, a dorośli zarabiać pieniądze. Aby nasz pracowniczy team mógł wykonywać zlecenia, należy stworzyć mu ku temu odpowiednie warunki. Na naszym blogu pojawił się już tekst o zarządzaniu zespołem, w dzisiejszym wpisie pochylimy się jednak nad nowym zagadnieniem, czyli zarządzaniu rozproszonym zespołem.

Pierwszym i podstawowym krokiem przy podejmowanych przedsięwzięciach powinien być jasny plan działania, a w przypadku zarządzania rozproszonym zespołem, także plan pracy. Dzięki określeniu priorytetów oraz delegowaniu zadań wszyscy będą mieli jasność co do podziału obowiązków. W znaczny sposób usprawni to proces twórczy oraz wpłynie na produktywność całego zespołu.

Home office może być dla niektórych wyzwaniem, niezbędna jest tu samodyscyplina, w tym samoorganizacja. Dzięki nakreślonemu planowi działania, pracownicy będą mieli szeroki wgląd do tego, co należy zrobić - a to pomoże im zaplanować swoje dni pracy. W domu mogą również pojawić się problemy z motywacją. W zakresie obowiązków kadry zarządzającej leży więc wybór formy motywowania pracowników oraz narzędzi do monitorowania ich pracy. Jednak żeby praca w domu w ogóle mogła się odbyć, ważne jest wyposażenie ludzi w odpowiedni sprzęt. Warto zrobić tak zwany research, sprawdzić czy nasi pracownicy mają własne narzędzia do wykonywania zleconych zadań, czy może trzeba taki sprzęt zorganizować. Nie zapomnijmy również o ustawieniu dostępów do niezbędnych pomocników, na przykład pakietu MS Office.

Przy planowaniu zadań warto również postawić nacisk na spotkania online. Przepływ informacji, omówienie problemów, feedback to w zespole rzeczy nieocenione. Firmy używają do komunikacji różnych narzędzi, od telefonu, maila, po platformy Zoom czy Skype. Rynek oferuje naprawdę wiele możliwości w tym zakresie, dlatego trzeba w spokoju rozeznać się w nich i zadecydować, czego na dany moment potrzebujemy. Systemy webinarowe to także świetne narzędzia do nauki - to tam możemy promować wśród pracowników kulturę odpowiedzialności za swoją pracę oraz po prostu wspierać siebie nawzajem. Dziś, gdy kontakt face-to-face został znacznie ograniczony, wspólne pogawędki i dobra atmosfera w firmie, nawet tej online, pozytywnie wpłynie na jakość pracy.

Zmiana dotychczasowych codziennych nawyków to duża dawka nowych wyzwań. Przeniesienie się na system zdalny bez wątpienia mógł dołożyć wielu firmom nie tylko dodatkową pracę, ale również drobne problemy. Ale to właśnie takie wyzwania pozwalają nam przypomnieć sobie, do jak wielkich rzeczy ludzie zostali stworzeni. A kto wie, może ta próba pracy zdalnej sprawi, że odkryjemy wiele wygodniejszych i bardziej praktycznych sposobów na jej realizację?