Reguły przemówień publicznych

25.09.2020

Emocje od zarania dziejów towarzyszą człowiekowi w jego życiu, stanowiąc kluczowy czynnik egzystencjalny. Emocje to mieszanka bodźców o zabarwieniu pozytywnym z tymi, które identyfikujemy jako nieprzyjemne, wręcz niepożądane.
To przede wszystkim te negatywne bodźce decydują o tym, jak się zachowujemy w trudnych sytuacjach. Ewolucja, wytwarzając w nas mechanizm „fight or flight” („walka albo ucieczka”), zadbała o nasze prawidłowe reakcje, bowiem w sytuacjach stresogennych mechanizm pozwala nam na osiągnięcie w krótkim czasie optymalnej efektywności działania, zwiększając tym samym nasze szanse na przetrwanie - również w cywilizacyjnej dżungli.

Jednak, jak wskazują badania, dla współczesnego człowieka - posługującego się w głównej mierze umysłem - spore utrudnienie może stanowić ten „spadek” ewolucyjny. Równolegle ze zwiększeniem się możliwości fizycznych, dopasował się również umysł, zwiększając swoją gotowość do obrony przed niebezpieczeństwami.

Wspomniany rozwój powoduje, iż większość ludzi czynnych zawodowo staje się przesadnie pobudzona emocjonalnie w momencie wzmożonego stresu, co często wiąże się z destrukcyjnym wpływem na samego siebie i otoczenie.
Niestety, właśnie taki niszczący mechanizm powielają osoby, dla których wystąpienie na forum przybiera kształt publicznego upokorzenia. Niektórych do tego stopnia paraliżuje lęk przed ośmieszeniem, że nie są w stanie wydusić z siebie słowa. Lęk przed wystąpieniem powoduje niepokój, przygnębienie, złe samopoczucie, nawet skrajne reakcje fizjologiczne. Osoby cierpiące na taką fobię same często przyznają, że jest to irracjonalne i nie ma uzasadnienia, jednak nie są w stanie przezwyciężyć paraliżującego strachu i przy każdej kolejnej sytuacji reagują podobnie.

Reguły przemówień publicznych

  1. Zachowaj zorganizowaną strukturę wystąpienia, by słuchacze nie czuli się zdezorientowani czy zagubieni;
  2. Staraj się korzystać z obrazów, które podkreślają to, co przekazujemy słowami - slajdy powodują większą uwagę słuchaczy;
  3. Unikaj czytania przygotowanych materiałów - podczas lektury traci się część intonacji, która w naturalny sposób powstaje podczas swobodnego mówienia i improwizowania;
  4. Patrz w kierunku publiczności;
  5. W sposób naturalny, delikatny i harmonijny podkreślaj gestem wypowiadane słowa;
  6. Posługuj się krótkimi zdaniami i używaj prostego słownictwa, bez zbędnej fachowej terminologii;
  7. Stosuj atrakcyjny styl wypowiedzi - miły głos, spokój lub inna cecha przyciągająca słuchacza.

Chociaż nie jest łatwo przezwyciężyć lęk przed wystąpieniami publicznymi powinniśmy wiedzieć, że są sposoby, które umożliwiają zminimalizowanie skutków stresu z tym związanym, a należą do nich m.in.:

  • ćwiczenie wystąpienia w samotności,
  • pamięciowe opanowanie materiału,
  • szczegółowe zaplanowanie struktury prezentacji wraz z jej czasowy wymiarem,
  • pozyskanie informacji o audytorium, przed którym będziemy występować, by tym pełniej zaspokoić jego oczekiwania.

Jednak nade wszystko pamiętajmy: nie bądźmy zbyt pochopnie krytyczni wobec siebie, dajmy sobie szansę, by mogli ocenić to inni! Może to stanowić klucz do perfekcyjnego wystąpienia.