Jak mierzyć efektywność programów ESG w działach HR?

19.12.2024

Interpretacja wyników ESG wymaga kompleksowej analizy wskaźników środowiskowych, społecznych i zarządczych. Regularne monitorowanie i analiza pozwala firmom na bieżąco dostosowywać działania, aby osiągać cele zrównoważonego rozwoju i raportować zgodnie z wymaganiami prawa. Dziś wyjaśnimy, jakie są wskaźniki ESG w HR, co należy wziąć pod uwagę podczas mierzenia efektywności ESG i z jakich narzędzi warto skorzystać. Dowiedz się jak, dzięki temu Twoja firma czy organizacja może podejmować lepsze decyzje strategiczne i zarządcze. 

Dlaczego warto mierzyć efektywność programów ESG w HR?

Analiza wyników ESG pozwala na ocenę, w jakim stopniu organizacja spełnia swoje cele w zakresie środowiska, społeczeństwa oraz ładu korporacyjnego, a także identyfikację wszystkich strategicznych obszarów firmy wymagających poprawy. Interpretacja wyników ESG jest strategicznym elementem zarządzania zrównoważonym rozwojem w każdej dużej firmie. Poza tym prawo nakłada na duże firmy, takie jak: spółki giełdowe, banki, ubezpieczyciele, zatrudniające ponad 500 pracowników obowiązek ujawniania informacji niefinansowych. Raportowanie ESG zgodnie z polskim prawem odbywa się co roku, po zamknięciu roku księgowego i jest publikowany razem z rocznym sprawozdaniem finansowym.

Najważniejsze wskaźniki efektywności ESG w HR

Najważniejsze wskaźniki ESG w HR pomagają firmom mierzyć i zarządzać ich wpływem na środowisko, społeczeństwo oraz ład korporacyjny. Pozwalają na ocenę skuteczności strategii kontekście zrównoważonego rozwoju oraz identyfikację obszarów wymagających poprawy.

W kontekście środowiskowym ważnym wskaźnikiem jest ślad węglowy pracowników. Firmy monitorują emisję CO2 związaną z dojazdami do pracy, zużyciem energii w biurach oraz zdalną pracą. 

W aspekcie społecznym, wskaźniki różnorodności mają znaczenie. Mierzenie proporcji zatrudnienia kobiet, mniejszości etnicznych, osób niepełnosprawnych oraz innych grup podlegających wykluczeniu społecznemu pomaga firmom ocenić, stopień zróżnicowane kadr, bo to sprzyja tworzeniu kreatywnych zespołów.

Kolejnym ważnym wskaźnikiem jest zaangażowanie pracowników. Mierzenie satysfakcji z pracy, lojalności oraz poziomu motywacji pracowników dostarcza informacji na temat atmosfery w firmie.

Zdrowie i dobrostan pracowników to kolejny wskaźnik. Monitorowanie liczby dni chorobowych, uczestnictwa w programach wellness oraz ogólnego stanu zdrowia pracowników pozwala na ocenę strategii prozdrowotnych w firmie. 

W kontekście ładu korporacyjnego, wskaźniki etycznego zarządzania i przejrzystości są kluczowe. Ważna jest skuteczność strategii antykorupcyjnych, zgodność z prawem oraz przejrzystość w raportowaniu. Przejrzyste zarządzanie sprzyja budowaniu zaufania wśród inwestorów i interesariuszy.

Wskaźniki szkoleniowe i rozwojowe mierzą jakość programów szkoleniowych, liczby godzin szkoleń na pracownika oraz postępy w rozwoju kompetencji. Inwestowanie w rozwój zawodowy pracowników przekłada się na wyższą jakość pracy.

Zarządzanie talentami to kolejny ważny obszar, w którym wskaźniki, takie jak stopa awansów wewnętrznych, retencja kluczowych pracowników oraz skuteczność procesów rekrutacyjnych pomagają firmom ocenić ich zdolność do przyciągania i utrzymania talentów.

Narzędzia do mierzenia efektywności ESG w HR

Jednym z narzędzi do pomiaru ESG jest software Heuresis SmartManager®, czyli innowacyjny system stworzony przez ekspertów, dedykowany zdalnemu zarządzaniu strategicznemu, pracą i personelem. Bazując na 20 latach doświadczeń w zarządzaniu strategicznym, rozwoju personelu, poprawie produktywności i zarządzaniu jakością, opracowaliśmy wszechstronne narzędzie informatyczne, które również mierzy efektywność ESG w HR. System ten kompleksowo wspiera menedżerów w zarządzaniu strategicznym, monitorowaniu postępów w realizacji celów, projektów i przedsięwzięć, zgodnie ze standardami ESRS opracowanymi przez Europejską Radę Sprawozdawczości Finansowej EFRAG w ramach unijnej dyrektywy CSRD Corporate Sustainability Reporting Directive.

Przykłady firm mierzących efektywność ESG w HR

Heuresis.pl to przykład firmy, która skutecznie mierzy efektywność ESG w HR. Nasza autorska metodyka 3W: Wsparcie, Weryfikacja, Wyzwania jest ważnym elementem naszego podejścia do zrównoważonego rozwoju. Korzystanie z naszego oprogramowania Heuresis SmartManager® przynosi liczne korzyści zarówno dla działu HR, jak i dla całej organizacji dzięki automatyzacji procesów, centralizację danych, poprawę komunikacji i zaangażowania pracowników, zapewnienie zgodności z przepisami, optymalizację kosztów oraz wsparcie strategicznych decyzji biznesowych. Dzięki temu firmy mogą skuteczniej zarządzać swoimi zasobami ludzkimi i szybciej realizować założone cele biznesowe.

Jak interpretować wyniki pomiarów efektywności ESG?

‌W kontekście środowiskowym, wyniki pomiarów emisji CO2 oraz śladu węglowego pracowników wskazują na ekologiczny wpływ działalności firmy. Niskie wartości tych wskaźników sugerują, że firma promuje pracę zdalnej lub zachęca do korzystania z transportu zbiorowego. Wysokie wartości wskazują na konieczność wdrożenia działań w celu ograniczenia negatywnego wpływu firmy na środowisko.

W aspekcie społecznym, wskaźniki różnorodności pomagają ocenić, jak bardzo firma promuje równość szans. Wysoki poziom świadczy o skuteczności działań przeciwdziałających dyskryminacji. Z kolei niski poziom wskazuje potrzebę wprowadzenia zmian w strategiach rekrutacyjnych, aby przyciągać i rozwijać talenty z różnych grup demograficznych i społecznych.

Wysokie wskaźniki zaangażowania, wskazują, że pracownicy są zadowoleni z warunków pracy, co przekłada się na mniejszą rotację kadry. Niskie wskaźniki mogą sugerować problemy z kulturą organizacyjną, zarządzaniem czy polityką HR, co wymaga natychmiastowej interwencji.

Zdrowie pracowników są oceniane poprzez analizę liczby dni chorobowych, uczestnictwa w programach wellness oraz ogólnego stanu zdrowia pracowników. Wysoki poziom uczestnictwa i pozytywne wyniki zdrowotne wskazują, że cele prozdrowotne firmy są skuteczne. Niska frekwencja sugeruje potrzebę zmiany strategii.

W kontekście ładu korporacyjnego, wskaźniki etycznego zarządzania i przejrzystości oceniają, jak firma radzi sobie z przestrzeganiem prawa, zarządzaniem ryzykiem oraz transparentnością. Wysokie wskaźniki świadczą o dobrych praktykach zarządzania, co buduje zaufanie wśród inwestorów i innych interesariuszy. Niskie wartości mogą wskazywać na potencjalne ryzyka związane z reputacją czy zgodnością z przepisami, co wymaga korekty.

Wskaźniki szkoleniowe i rozwojowe mierzą skuteczność programów szkoleniowych pracowników. Wysokie wartości sugerują, że firma skutecznie inwestuje w rozwój, co przekłada się na ich większą produktywność. Niskie wskaźniki wskazują pilną potrzebę zwiększenia inwestycji w szkolenia i rozwój personelu.

Zarządzanie talentami jest oceniane poprzez analizę stopy awansów wewnętrznych, retencji kluczowych pracowników oraz procesów rekrutacyjnych. Wysokie wskaźniki w tych obszarach świadczą o skuteczności strategii HR w przyciąganiu i utrzymywaniu talentów. Niskie mogą sugerować problemy z zarządzaniem talentami, co wymaga poprawy.

Już nie musisz szukać w Internecie przykładów firm zajmujących się raportowaniem ESG. Opracowaliśmy kompleksowy system, wsparty narzędziem informatycznym, służący managerom do zarządzania strategicznego, monitorowania postępów w realizacji poszczególnych celów, projektów i przedsięwzięć zgodny ze standardami ESRS. Naszymi klientami są firmy z branży automotive, lotniczej, ubezpieczeniowej, budowlanej, usługowej, kosmetycznej, fundacje i organizacje rządowe i pozarządowe w tym NGO-sy. Twoja firma również może. Nauczymy Twoich pracowników, jak powinno wyglądać mierzenie efektywności ESG, interpretacja wyników oraz udostępnimy kompleksowe narzędzie do pomiaru ESG. Porozmawiajmy o tym, jak możemy wesprzeć optymalizację kosztów w Twojej firmie oraz dać merytoryczne wsparcie dla strategicznych decyzji biznesowych

Przeczytaj również: Jakie korzyści przynosi szkolenie ESG dla Twojej firmy?