Kilka słów o strukturze projektowej

05.08.2020

Z definicji projekt to tymczasowe przedsięwzięcie, które dostarcza unikalny produkt lub usługę. Typowa cechą jest jego ciągłe doprecyzowywanie i ulepszanie wraz z upływem czasu.

W małych i większych przedsiębiorstwach bardzo często mamy do czynienia z różnego rodzaju projektami. To w jaki sposób podejdziemy do jego wykonania oczywiście jest kwestią indywidualną. Jednak żeby ułatwić ten proces i sprawić, by przebiegał on efektywnie i jednocześnie nie kosztował nas za dużo - opracowano dziedzinę zarządzania projektami.

W zarządzaniu projektowym bardzo ważne są struktury i role, których warto się trzymać. W zespole jesteśmy razem, wszyscy gramy do jednej bramki - bo mimo, że ról jest wiele, wszystkie chcą osiągnąć ten sam cel.

Poniżej znajduje się uproszczona struktura zespołu, oraz zadania poszczególnych jej członków.

Sponsor

Osoba, która ma zasoby i to ona najczęściej decyduje o tym, że dany projekt się rozpoczyna - wyznaczając tym samym jego cel. Sponsor poniekąd bardzo ułatwia zadanie projektowe, bo to on toruje szlaki, wyznacza kierunek i, przede wszystkim, organizuje pieniądze, które pozwolą ten projekt wykonać.

Kierownik

Jego główną rolą jest koordynacja i nadzorowanie zespołu, pilnuje także drogi do celu. W razie jakichkolwiek rozproszeń lub spadku motywacji, wkracza kierownik projektu przywracając rytm pracy.

Zespół projektowy

Czyli grupa osób, która bezpośrednio zajmuje się wykonaniem zadania projektowego. Ważne, by zespół znał zamierzenie i cel projektu, którym się zajmuje. Wtedy eksperci z danej dziedziny mogą podsunąć ciekawe propozycje sposobu działania.

Wszystkie te role są tak samo ważne i kluczowe dla projektu, bo gdy jednej z nich zabraknie, proces projektowy nie będzie przebiegał poprawnie. Gdy już mamy grupę osób, które chcą podjąć się konkretnych działań składających się na projekt, warto zastanowić się nad tym, czego ten zespół potrzebuje, by działać efektywnie.

Cel

Jego wyklarowanie da nam jasny komunikat, gdzie jako zespół chcemy zmierzać i co chcemy osiągnąć. Bardzo istotny punkt w przypadku rozproszenia - pomaga bowiem wrócić na właściwy tor.

Plan

Z definicji bardzo prosta sprawa - sposób w jaki osiągniemy nasz cel. W praktyce na pewno napotkamy trudności w trakcie jego realizacji. Dlatego ważne jest nie tylko jego dokładne opracowanie, ale również elastyczność, w razie niepowodzeń.

Systematyczna ewaluacja

Mająca za zadanie sprawdzać, czy zespól projektowy i jego praca posuwa się w dobrą stronę. Ten krok jest obligatoryjny - często bowiem zdarza się, że w trakcie działań nad jakimś projektem dochodzą nowe obowiązki, zaczynamy pracę nad innym zadaniem, rozpraszając się i tracąc przy tym na efektywności. Regularna superwizja pomaga zachować rytm.

Jak widać, w zarządzaniu zarówno role i wszystkie kroki są ściśle ze sobą powiązane tworząc przy tym fundamenty dobrego projektu. Jednak chcąc, by wszystko przebiegało sprawnie, nie można zapomnieć o współpracy i komunikacji.