Jasna i ciemna strona pracy zdalnej
30.11.2020Dla niektórych ludzi praca zdalna brzmi jak spełnienie marzeń. Zwłaszcza dla introwertyków. Wolą spędzać czas w samotności, cisza ułatwia im skupienie się i znacznie lepiej odnajdują się w pracy indywidualnej. Dzięki pandemii mogą odetchnąć z ulgą. Nie wymaga się od nich zbyt częstych kontaktów z innymi, a wręcz mają idealną wymówkę na unikanie spotkań grupowych. Poprawia to znacznie ich komfort psychiczny. Dodatkowo praca zdalna to większa swoboda działania i mniejszy stres. Szef nie zagląda nam przez ramię, więc zmniejsza się odczuwanie presji i bycia kontrolowanym. Dodajmy do tego oszczędność czasu i pieniędzy na ciągłych dojazdach do miejsca pracy. Można się wygodnie rozsiąść z laptopem na kanapie, w dresie, zawinąć w kocyk i włączyć ulubioną muzykę. Brzmi pięknie, prawda?
Jednak jak wszystko, praca zdalna ma też swoją ciemną stronę
Nie każdy będzie czuł się komfortowo pracując z domu. Zwłaszcza te osoby, które odczuwają silną potrzebę kontaktów międzyludzkich. Izolacja, zwłaszcza przymusowa, będzie miała zły wpływ na ich zdrowie psychiczne, a także efektywność pracy. Brak ścisłego harmonogramu i kontroli to silna pokusa. A może tak krótka drzemka? Może Netflix? Szybko dopada nas prokrastynacja.
Metody na walkę z ciemną stroną
- Aby zminimalizować problem rozproszenia uwagi, powinniśmy zacząć od wyznaczenia sobie odpowiedniego miejsca do pracy. Najlepiej sprawdzi się inny pokój, niż ten, który służy nam za sypialnię - nie będziemy kojarzyć go podświadomie z relaksem.
- Powinniśmy też wyznaczyć pewne granice z domownikami, aby ich obecność nie przeszkadzała nam w skupieniu. Musimy oswoić siebie, ale także innych z tym jak pracować zdalnie.
- Dlaczego nie skorzystać z porad specjalistów? Przydatny tu może okazać się zarówno kurs zarządzania czasem, czy kurs prowadzenia usług zdalnych - takie jak oferuje nasza firma szkoleniowa.
Współpracująca z nami Fundacja Rozwoju Kwalifikacji STELLA VIRIUM w najbliższym czasie rozpocznie też działania w ramach projektu Career Boost - jedną z części projektu jest webinarium poruszające, między innymi, temat efektywnej pracy z domu.
Możliwości dokształcania się jest wokół nas mnóstwo - bądźmy czujni, bo zawsze warto się rozwijać!
Praca zdalna ma swoje plusy i minusy - jak wszystko. Pozwala nam na rozwój niektórych kompetencji, takich jak zarządzanie czasem i produktywność, jednak powoduje obniżenie innych, głównie kompetencji społecznych. Dlatego nie zapominajmy o uśmiechu do kamerki w trakcie zdalnych spotkań ze współpracownikami! :)