Czy zarządzania stresem można się nauczyć?
29.06.2020Badania pokazują, że przewlekły i codzienny stres dotyka prawie połowy Polaków. Może on paraliżować i przez to uniemożliwiać pracę czy codzienne czynności.
Nad stresem można zapanować, da się nawet nauczyć nim zarządzać! Aby tego dokonać należy poznać czynniki stresogenne, by później opracować plan zapobiegania sytuacjom, które ten stres mogą powodować.
Stres bardzo często negatywnie wpływa na efektywność i zaangażowanie pracownika. Wiele razy zdarza się też, że osoba, którą niegdyś zajmowane stanowisko satysfakcjonowało, nagle rezygnuje z pracy.
Dlaczego? Powodów może być mnóstwo - praca pod presją czasu, natłok obowiązków, problemy osobiste. Stres, paradoksalnie, mogą także powodować zadania monotonne.
Wiele pracowników stresuje się także niejasnymi warunkami umowy lub jej kompletnym brakiem.
Kadra zarządzająca powinna zadbać o swoich pracowników
Już na etapie rekrutacji warto jasno określić zakres obowiązków oraz przedstawić ścieżkę rozwoju.
Warto również poznać pracowników- dzięki przeprowadzanym co jakiś czas badaniom odnośnie stresu zawodowego dowiesz się w jakim stopniu problem ten dotyka Twojej firmy.
Oprócz takich badań, obserwuj. Jeśli dany pracownik opuszcza coraz więcej dni w pracy lub zauważasz spadek jego motywacji lub efektywności warto przeprowadzić z nim szczerą rozmowę.
Dużo mówi się dziś o rozwoju zatrudnionych- szkoleniach tematycznych, warsztatach. Nauka panowania nad stresem oraz rozwój inteligencji emocjonalnej powinny być tak samo ważne.
Jak zatem nauczyć się panowania nad stresem?
Odpocznij
Czas wolny jest tak samo ważny, jak czas poświęcony na naukę czy pracę. To ważne, by w każdej kwestii życiowej zachować balans. Dlatego może warto odpuścić sobie te nadgodziny i spędzić chwilę z rodziną czy przyjaciółmi. Rower, książka, domowe SPA- takich (przyjemnych) możliwości jest naprawdę wiele.
Nie garb się
Może pomyślisz, że zła postawa i stres mają ze sobą mało wspólnego. Warto jednak wiedzieć, że istnieją postawy stresowe i antystresowe. Zgarbione plecy, napięte mięśnie, wykrzywione ciało - to wszystko obniża poziom energii i wpływa na poczucie zniechęcenia. Dodatkowo, wypięta pierś kojarzy się z pewnością siebie i śmiałością - z takimi cechami łatwiej stawiać czoła przeciwnościom losu.
Znajdź swoje hobby
Lub bardziej poświęcaj się już znalezionemu! Chwile dla siebie są niebywale istotne, jeżeli chcemy zadbać o wewnętrzny spokój. Może od dawna chciałaś spróbować jazdy konnej, jednak zawsze wypadało coś ważniejszego? A może kiedyś bieganie pozwalało Ci na totalny psychiczny reset? Zapytaj siebie co sprawia Ci frajdę i zrób to!
Praktykuj wdzięczność
Zacznij od małych kroków, spróbuj przed snem wyszczególnić trzy rzeczy, sytuacje, ludzi - cokolwiek - za co jesteś wdzięczny. Po jakimś czasie zaczniesz zauważać coraz więcej tych pozytywnych aspektów w życiu. Twoja energia płynie tam, gdzie jest Twoja uwaga- powiedział kiedyś ktoś mądry. Zatem zamiast skupiać się na przykrych momentach, zauważ te dobre i przyciągaj je do siebie.
Stres na wielu etapach naszego życia jest nieunikniony. Istnieje jednak wiele sposobów na radzenie sobie z nim, większość to proste zmiany, które już dziś możesz spróbować wprowadzić do swojego życia i nauczyć ich swoich bliskich.