Ciekawe programy do tworzenia treści e-learningowych

06.04.2020

W ostatnim czasie nauczanie online stało się bardzo popularne. Każdy kto posiada wiedzę na dany temat i ma chęć przekazania jej dalej w profesjonalny sposób, może podjąć się stworzenia e-learningu- czyli nauczania za pomocą technologii informatycznej.

Opcja ta jest naprawdę wygodna! Pozwala uczestnikom kursów na ukończenie ich bez potrzeby fizycznej obecności na sali wykładowej. E-learning ma również zasięg globalny, możemy zatem znacznie poszerzyć grono naszych odbiorców.

Dzięki dużemu zainteresowaniu e-learningiem powstało wiele programów, które pozwalają na tworzenie coraz lepszych i ciekawszych w formie treści- możemy postarać się nawet o interaktywną grę, podczas której przekażemy uczestnikom należytą wiedzę- wszystko zależy od naszej wyobraźni. Jeśli chcesz zająć się e-learningiem na poważnie lub po prostu zainteresował Cię temat nauczania online, zachęcam do zapoznania się z ciekawymi programami, które oferuje nam rynek.

  • GoMo to internetowy program do tworzenia interaktywnych i bogatych w multimedia kursów. Właściwie zaraz po zalogowaniu jesteśmy gotowi do działania, a dzięki jego intuicyjnej formie, obejdziemy się bez specjalnych umiejętności programistycznych. GoMo daje możliwość tworzenia różnych animacji, jak również łączenia slajdów w sceny, co sprawi, że forma e-lekcji będzie o wiele ciekawsza. W tym programie możemy również sprawdzić poziom wiedzy uczestników kursu za pomocą quizów.
  • Elucidat to oparta na chmurze platforma do tworzenia i dostarczania kursów e-learningowych.
    Dzięki szerokiej gamie opcji stworzysz e-learning zgodny z Twoją marką. Z łatwością będziesz mógł zarządzać swoimi kursami, jak również rozpowszechniać je na dużą skalę. Elucidat daje wiele opcji podnoszenia umiejętności uczniów oraz śledzenia ich progresu w nauce. Dzięki stworzeniu strony z pytaniami uczniowie będą mogli sukcesywnie uzupełniać quizy- ich wybór jest jednak losowy- za każdym razem quiz będzie różnił się od poprzedniego, co znacznie poprawi retencję wiedzy. Możesz również ustalić wynik, który uczniowie muszą osiągnąć, zanim będą mogli przejść do następnej sekcji.
  • Articulate rise to kolejny program, do którego użycia będziesz potrzebować jedynie przeglądarki. Lekcje i kursy online stworzone w Articulate rise są zoptymalizowane dla komputerów stacjonarnych, tabletów i urządzeń mobilnych. Dzięki intuicyjnym funkcjom Rise360 możliwe jest tworzenie interaktywnych treści z ciekawymi etykietami graficznymi, które są dostępne w bibliotece programu. Przed opublikowaniem materiałów tworzący może sprawdzić jak będą się one prezentować na każdym możliwym urządzeniu. Ten program również oferuje wiele ciekawych funkcji, które pozwolą nam na monitorowanie wiedzy uczących się. W programie mamy dostęp do testów wielokrotnego wyboru, opcji wypełniania pustych pól, jak również dopasowywania i personalizowania quizów do danej grupy czy pojedynczych osób.
  • Spring Suite pozwala na tworzenie interaktywnych kursów i oceny wiedzy. W ofercie programu jest mnóstwo przydatnych opcji przekazywania informacji- możemy stworzyć wykłady wideo czy symulacje dialogu. Do mniej interaktywnych opcji należą, między innymi, książki z efektem przewracania strony, samouczki czy sceencasty. Po przekazaniu wiedzy zawsze warto sprawdzić, czy uczniowie nabyli ją w należyty sposób, dlatego i w tym programie znajdziemy wiele ciekawych opcji oceny w postaci quizów i ankiet.
  • Articulate Storyline to program do pobrania z szeroką gamą szablonów kursów i quizów. Articulate Storyline oferuje kompleksowy zestaw funkcji, w tym możliwość dodawania wideo, jak również bogatą bibliotekę obrazów i ilustracji. Warto podkreślić, że program ten w dużej mierze opiera się na PowerPoincie. Articulate Storyline 2 sugeruje 20 różnych typów quizów, między innymi quizy ankietowe czy z hotspotami. Co ciekawe, istnieje również opcja własnoręcznego projektowania quizów.
  • Trivantis Lectora to program łatwy w użyciu, oferujący gamę szablonów i mnóstwo funkcji edycji.
    Licencja zapewnia dostęp do TechSmith Camtasia 2018, dzięki któremu możesz wyróżnić swoje treści za pomocą interaktywnego wideo, a także ReviewLink, który pozwala pozyskiwać opinie użytkowników w czasie rzeczywistym. W internecie znajdziemy wiele pochlebnych ocen tego programu, jednak warto zaznaczyć, że jest on jednym z droższych na rynku.
  • Camtasia to narzędzie do tworzenia wszelkiego rodzaju prezentacji oraz demonstracji szkoleniowych. Posiada możliwość pracy z wieloma ścieżkami wideo oraz audio, efekty przejść i bardzo rozbudowaną bibliotekę z gotowymi tłami, grafikami czy animacjami. Użytkownicy dostają też do dyspozycji kilka utworów muzycznych, które można umieszczać jako podkład dźwiękowy w swoich produkcjach. Camtasia Studio to również pełnoprawny edytor wideo, za pomocą którego można edytować dowolne materiały- nie tylko to co zostało nagrane za pomocą programu.
    Wersja testowa pozwala na korzystanie z programu przez 30 dni.
  • Adobe Captivate daje możliwość, relatywnie szybkiego, tworzenia kursów dzięki całkowicie nowym projektom Quick Start, gotowym prezentacjom i gotowym interakcjom. W tym programie istnieje możliwość konwertowania istniejącej zawartości PowerPoint na interaktywne filmy wideo, do których możemy dodać pytania sprawdzające w formie nakładek. W ofercie Adobe Captivate znajdziemy również wiele funkcji sprawdzania wiedzy uczestników- między innymi opcja, dzięki której upewnimy się, że uczniowie, przed przystąpieniem do quizu, ukończyli dany moduł kursu.

Tworzenie e-learningu z początku może wydać się wymagające. Jednak po opanowaniu funkcji wybranego przez nas programu, proces nauczania da nam dużo frajdy. Jeśli więc masz wiedzę i zastanawiasz się nad ciekawym sposobem jej przekazania- spróbuj e-learningu!