Znaczenie komunikacji dla człowieka
23.10.2019Człowiek i jego tożsamość
Kto określa naszą tożsamość jako człowieka? Czy robimy to sami, czy potrzebni są nam do tego inni? Pnąc się po drabinie potrzeb prof. Maslowa w momencie, w którym mamy zaspokojone nasze potrzeby niezbędne do przeżycia tj. jesteśmy najedzeni, ogrzani i czujemy się ogólnie „zabezpieczeni”, uruchamiają się w nas potrzeby zaspokojenia potrzeb tożsamościowych.
Na ogrom pytań o nas samych nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie sami. Potrzebne nam są do tego inne osoby. Każdy z nas rodzi się nie mając poczucia własnej tożsamości. W toku rozwoju uzyskujemy ją tak naprawdę od innych ludzi. O naszych mocnych i słabych stronach, innymi słowy w czym jesteśmy tak naprawdę dobrzy, dowiadujemy się będąc ocenianymi. Dokładna komunikacja na tym polu skutecznie umożliwia nam samym budowanie swojego obrazu w oczach innych. Osoba komunikatywna skutecznie trafi z przekazem do swojego rozmówcy i zostanie uznana dokładnie za taką jaka jest.
Człowiek a społeczeństwo
W książce „No Man Is an Island”, autorstwa John Donne’a, zawarta jest istotność relacji międzyludzkich. Autor w ciekawy sposób opisuje ludzką tendencję do tworzenia raczej archipelagów, aniżeli bycia samotną wyspą. Skąd u nas ta naturalna tendencja? Wynika to z faktu, że poprzez komunikowanie się z drugim człowiekiem, oprócz oczywistych praktycznych efektów, zaspokajamy szereg własnych potrzeb. Możemy je podzielić na 6 głównych kategorii:
- Potrzeba przyjemności
- Potrzeba okazywania uczuć
- Potrzeba przynależności
- Potrzeba ucieczki
- Potrzeba sprawowania kontroli
Patrząc na tą listę trudno sobie wyobrazić nasze życie bez porozumiewania się, prawda?
Skuteczna komunikacja powinna przebiegać w sposób ustrukturyzowany, aby była efektywna i niosła za sobą swoje główne założenie: porozumiewanie się.