O dobrym trenerze słów kilka

21.08.2020

W poprzednich wpisach skupialiśmy się mocno na tematyce zarządzania oraz na osobach zarządzających – czyli samymi menedżerami. W związku z tym przyszła pora na trenera.

Trener, szkoleniowiec, nauczyciel, mentor. Te określenia tylko pozornie są symoniami. Niosą za sobą znacznie więcej treści, które osoba może przekazać drugiej w toku jej nauki. Oczywiście mentor również jest osobą, która tak jak szkoleniowiec przekazuje wiedzę, jednak zazwyczaj mówiąc "trener" mamy na myśli całą kompleksową relację ucznia/zawodnika i trenera.

Przykładowo, japońskie sztuki walki, takie jak Judo, Aikido, Kyudo – zawierają w sobie wspólnie końcówkę "do". W języku japońskim "do" oznacza drogę i jest to wspólna droga, którą razem kroczą ramię w ramię trener i uczeń. Opiszemy cztery cechy, które naszym zdaniem najlepiej charakteryzują szkoleniowca z prawdziwego zdarzenia.

Autentyczność

To cecha bez której żadna osoba ucząca innych nie osiągnie dobrych rezultatów. Ileż to było filmów przedstawiających nauczycieli z autentyczną pasją, z tym dotknięciem bożym do nauczania, którzy pracując ze zdolnymi osobami osiągali wspaniałe wyniki w swoich dziedzinach. To jest właśnie autentyczność w tym co się robi. Najpierw należy samemu płonąć, by zapalać innych!

Wytrwałość

W pojęciu wytrwałość, mam tutaj na myśli również dużą cierpliwość. Wspólna droga do sukcesu, jest zawsze okraszona ciężką pracą. Niejednokrotnie jest to droga kręta i wyboista. Trener i jego uczeń/uczniowie zanim zaznają smaku zwycięstw, dobrze zazwyczaj poznają smak porażki. Tutaj cierpliwość dla trenera gra kluczową rolę, bo o tą cierpliwość w wierze w potencjał, który dostrzegł na początku ucznia własnie chodzi. Pamiętaj, już Grecy mówili, że „cierpliwość jest kluczem do szczęścia”!

Pasja

Pasja to cecha, bez której w żadnym zawodzie nie osiągniemy prawdziwego sukcesu. O ile finanse czy nasza pozycja mogą na koncie bankowym i w CV prezentować się rewelacyjnie, o tyle jeżeli marzymy o prawdziwym spełnieniu, musimy żyć tym, co robimy na co dzień. Nauczanie winno być autentyczną pasją…właśnie podsumowaliśmy dwie cechy:)

Sprawiedliwość

Uczciwość i sprawiedliwość to cechy charakteryzujące nie tylko dobrego trenera, ale i, po prostu, dobrego człowieka… Choć zawsze zdanie szkoleniowca będzie subiektywne, jego ocena względem swoich podopiecznych musi być spójna i merytoryczna. Do oceny najczęściej służ trenerowi odpowiednie pomoce - narzędzia.

Cech opisujących dobrego szkoleniowca jest znacznie więcej. Te cztery jednak naszym zdaniem stanowią absolutny fundament wartości, którymi powinna charakteryzować się osoba przekazująca swoją wiedzę innym. Dobry trener jest na wagę złota, bo posiadanie wiedzy, a umiejętne przekazanie jej innym tak, aby skutecznie nauczyć (przykładowo nowego pracownika jego zakresu obowiązków w dalszym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa) ma kolosalne znaczenie.