Netykieta, czyli zasady postępowania w Internecie

06.11.2020

W obecnych czasach większość z nas ma dostęp do Internetu. Jest to wręcz niezbędne w dobie pandemii, gdy spora część pracy i szkolnictwa przeniosła się na tryb zdalny. Kina, knajpy, galerie zostały zamknięte, więc i większość czasu wolnego spędzamy w sieci. Oglądamy seriale, przeglądamy artykuły, komentujemy posty. Coraz młodsze dzieci dostają od rodziców tablety. Lecz nikt nas nie uczy jak powinniśmy się zachowywać będąc online.

Internet daje złudne poczucie anonimowości. Mamy możliwość publikowania wszelkich treści. Czujemy się bezkarni obrażając innych. Nie przejmujemy się ortografią, czy zwrotami grzecznościowymi.

Warto na chwilę się zatrzymać, pomyśleć i posłużyć obowiązującą w sieci swoistą etykietą - czyli netykietą.
Nie jest ona dokładnie skodyfikowana, a łamanie jej zasad nie jest systematycznie karane. Zasady netykiety wynikają z ogólnych zasad przyzwoitości, obowiązujących od dawna na grupach dyskusyjnych czy forach. Przypomnijmy sobie kilka z nich.

Szacunek i kultura przede wszystkim!

Nie "trolluj" (nie prowokuj i nie obrażaj innych), przeciwstawiaj się hejtowi. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany. Swoją opinię wyrażaj w sposób kulturalny, nie naciskaj i nie narzucaj swoich poglądów oraz, co powinno być oczywiste, nie używaj wulgaryzmów!

Poprawna pisownia

Pamiętasz lekcje języka polskiego z czasów szkolnych? Pisanie listów, wypracowań, rozprawek. W Internecie stosuj się do tych samych zasad. Sprawdzaj pisownię. Nawet jeśli masz problem z ortografią, większość stron, komunikatorów czy programów podkreśla błędy, popraw je. Stosuj poprawną interpunkcję, używaj przecinków i kropek. Zwracając się do kogoś stosuj wielkie litery. W oficjalnych wiadomościach używaj zwrotów grzecznościowych np. Szanowni Państwo. Unikaj NADUŻYWANIA WIELKICH LITER czy tzw. pIsAnIa FaLą. Nie nadużywaj emotikonek :) ;) ;P

Prywatność nawet w Internecie

Nie upubliczniaj materiałów prywatnych. Nie udostępniaj cudzych tekstów czy zdjęć bez podania źródła. Pamiętaj, że plagiat to kradzież własności, podlega odpowiedzialności cywilnej i karnej. Pisząc o kimś zastanów się czy nie poczuje się urażony. Absolutnie nie udostępniaj innym prywatnych zdjęć i materiałów wysłanych Tobie, bez zgody ich autora.

Nie rób bałaganu

Na forach dyskusyjnych używaj #hasztagów i nadawaj postom krótkie tytuły odnoszące się do ich treści. Nie powielaj postów, sprawdź czy Twój problem nie został już wcześniej rozwiązany. Pisz konkretnie i zrozumiale. Czasem zamiast zadawać pytanie na forum warto zapytać wcześniej "wujka Google". Nie flooduj, czyli nie zaśmiecaj stron internetowych identycznymi komentarzami, linkami, nie reklamuj w ten sposób swojej strony.

Nie spamuj

Niedopuszczalne jest rozsyłanie spamu, czyli niepotrzebnych wiadomości, tzw. "łańcuszków szczęścia" oraz plików nieprzeskanowanych, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie i wirusy. Trzymaj się wątku korespondencji. Dodatkowo staraj się nie wysyłać dużych załączników, zaśmiecasz tym skrzynkę odbiorcy. Większe pliki warto przekazać za pomocą chmury czy programów hostingowych.

Odpisuj na wiadomości

Nikt nie lubi czekać na odpowiedź. Ani Twoi znajomi, ani współpracownicy. Zwłaszcza gdy wiadomość dotyczy czegoś ważnego. Komunikacja powinna przebiegać szybko i efektywnie. Co najmniej raz dziennie sprawdzaj pocztę e-mai.

Przestrzegaj prawa

Nie publikuj treści niezgodnych z prawem, określonych w różnych ustawach jak kodeks karny, kodeks cywilny, kodeks pracy. Są to między innymi treści które: namawiają do samookaleczenia lub popełnienia samobójstwa, grożą innym osobom, obrażają osoby publiczne, stanowią zniewagi i pomówienia, promują alkohol i narkotyki, namawiają do popełnienia przestępstwa, ujawniają czyjeś dane osobowe, zawierają wulgaryzmy, obrażają inne narodowości, religie.

Oczywiście są to ogólne zasady netykiety. Bardziej szczegółowe będą dotyczyły choćby spotkań zdalnych, w tym szkoleń oraz spotkań biznesowych. Ale o tym następnym razem.