Jak walczyć ze stresem?
05.10.2020Stres - słowo tak popularne, że powoli traci na wartości… A nie należy go bagatelizować, ponieważ chroniczny stres może siać spustoszenie…
Stres zawodowy - czym jest i jakie są czynniki, które go wywołują?
Stres zawodowy, czyli ten, który dotyka sporego odsetku zatrudnionych, pojawia się w momencie, gdy presja, jaką wywiera przełożony jest większa, niż posiadana przez pracownika wiedza i umiejętności.
Inne czynniki, które go wywołują, to:
- brak zróżnicowanych zadań,
- zbyt wiele obowiązków,
- praca pod presją czasu,
- problemy w komunikacji,
- brak równowagi między życiem prywatnym a pracą.
Typy reakcji na stres
Wyróżnia się 4 typy reakcji na stres. Warto poznać swoją, ponieważ z widocznym i znanym przeciwnikiem łatwiej walczyć.
- Paraliż
Pojawia się często przy natłoku obowiązków, ale również gdy na czymś nam bardzo zależy. Wtedy typową reakcją jest całkowite zaprzestanie realizowania zadań.
Co robić z paraliżem? Cokolwiek! Po prostu działaj, nie pozostawaj w letargu. Wybierz jakiekolwiek zadanie, które popchnie projekt do przodu. Koniecznie podziel je na mniejsze części i... może pomyśl o gratyfikacji po zakończonych etapach?
- Obsesja
Ta ciekawa reakcja charakteryzuje się podejmowaniem zadań, które wydają nam się proste do wykonania, przy jednoczesnym ignorowaniu obowiązków, które faktycznie należy podjąć.
W projekcie musisz robić A, ale Tobie lepiej wychodzi B - więc lista zadań to jedno wielkie „B”. Nie ważne, czy ma to sens, czy nie.
Jak radzić sobie z taką reakcją? Zdystansuj się, zastanów się na spokojnie, jakie działania mogą realnie przybliżyć Cię do celu. A później - działaj.
- Ucieczka
W wielkim skrócie: „to jest za trudne, zajmę się czymś innym.”
Ucieczka od stresującej sytuacji to całkiem normalna, naturalna reakcja organizmu. Jednak, pomimo tego faktu, nie jest najlepszym rozwiązaniem. O wiele lepiej będzie stawić czoła problemom i znaleźć sposób, by je zniwelować. Jak to zrobić, jeśli stres osiąga maksimum? Poproś o pomoc! Warto, bo wzajemne wsparcie i motywacja mogą popchnąć temat do przodu.
- Walka
Reakcja uznawana za najlepszą w radzeniu sobie ze stresem. Badania pokazują jednak, że nie jesteśmy w stanie bez ustanku być najefektywniejszym pracownikiem, ciągle dzielnym wojownikiem. Jednego dnia mierzysz się z zadaniami, drugiego zmęczenie spowoduje, że masz dosyć. Dlatego można w jakimś stopniu wytrenować swoją odporność na stres, uodpornić się na niektóre czynniki i wyćwiczyć skuteczne zachowania.
Jak nie dać się tym odruchom? Styl radzenia sobie ze stresem jest efektywny wtedy, gdy potrafimy dostosować styl swojej reakcji do charakteru sytuacji stresowej i własnych możliwości. Jednak, by skutecznie ocenić te czynniki, potrzebujemy spokojnej głowy. A do tego nie wystarczą przerwy w pracy. Warto pilnować snu, oddawać się hobby, utrzymywać regularne kontakty z rodziną, czy brać urlop. Zachowujmy równowagę między życiem prywatnym i zawodowym, a będzie nam o wiele łatwiej stawiać czoła trudnym sytuacjom.