Automatyzacja i ESG: Jak oprogramowanie HR może ułatwić realizację celów zrównoważonego rozwoju?
12.02.2024Jak automatyzacja HR pomaga w biznesie? W obecnych czasach, kiedy produktywność liczy się ponad wszystko, rozwój personelu, optymalizacja procesów i zarządzanie jakością, wymagają podejścia systemowego i użycia kompleksowych narzędzi wspierających managerów w zarządzaniu kapitałem ludzkim, HR, projektami oraz jakością pracy. We wpisie wyjaśnimy, jakie korzyści niesie integracja systemów HR z ESG. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak osiągać cele biznesowe, poprzez promowanie zrównoważonego rozwoju, dbałość o pracowników i budowanie transparentnej kultury organizacyjnej.
Korzyści z automatyzacji procesów HR w kontekście realizacji celów ESG
ESG czyli Environmental, Social and Corporate Governance to wszystkie działania firmy prowadzone z troską o środowisko, ludzi oraz ład korporacyjny. Integracja systemów HR z ESG przynosi firmom i organizacjom wiele korzyści:
- Ulepszenie procesów rekrutacyjnych.
- Optymalizacja zarządzania zasobami ludzkimi.
- Wspieranie zrównoważonych praktyk biurowych.
- Promowanie zdrowych nawyków u pracowników.
- Ułatwienie zarządzania środowiskowego.
- Wzmocnienie ładu korporacyjnego.
Integracja i automatyzacja przyczynia się do zwiększenia efektywności operacyjnej działu kadr, np. pomaga eliminacji nieświadomych uprzedzeń podczas procesu rekrutacji, promując różnorodność w miejscu pracy. Umożliwia obiektywny wybór kandydatów na podstawie ich kwalifikacji i umiejętności, nie biorąc pod uwagę czynników takich jak płeć, wiek czy pochodzenie etniczne, co przyczynia się do budowania zrównoważonego środowiska pracy.
Dzięki temu można szybciej znaleźć obszary do poprawy oraz szanse rozwoju. Pomaga również w efektywniejszym zarządzaniu talentami, zwiększając satysfakcję i lojalność pracowników.
Można w ten sposób optymalizować wiele codziennych procesów: obieg dokumentów czy zarządzanie urlopami, co zmniejsza potrzebę korzystania z papieru i wspiera ekologię. Działania te zmierzają również do ograniczenia śladu węglowego firmy.
Łatwej można analizować dane dotyczące pracowników, umożliwiając wdrażanie programów dostosowanych do indywidualnych potrzeb pracowników np. wprowadzanie zdrowych nawyków.
Integracja pomaga także w organizacji pracy zdalnej, zmniejszając potrzebę podróży służbowych i związane z nimi emisje CO2.
Dzięki temu można zarządzać ryzykiem, przestrzegać przepisów prawa i promować transparentność firmy.
Przykłady automatyzacji zadań HR wspierających strategie ESG
Jak automatyzacja HR pomaga w biznesie?
- Redukcja papierowego obiegu dokumentów na rzecz elektronicznej dokumentacji pracowniczej prowadzi do zmniejszenia zużycia papieru i wpływa pozytywnie na środowisko.
- Platformy e-learningowe pomagają w automatyzacji szkoleń. Dzięki temu pracownicy mogą rozwijać umiejętności ważne dla budowania pozytywnych relacji w miejscu pracy.
- Systemy do zarządzania benefitami umożliwiają pracownikom wybór bonusów zgodnie z indywidualnymi potrzebami, co poprawia satysfakcję z pracy.
- Narzędzia do automatyzacji oceny ryzyka i zgodności wspierają monitorowanie i raportowanie w zakresie przestrzegania przepisów prawnych oraz standardów etycznych, co ma celu utrzymanie wysokich standardów ładu korporacyjnego.
- Automatyzacja procesów oceny wydajności umożliwia obiektywną i transparentną ocenę pracowników, wspierając rozwój karier oraz identyfikację i nagradzanie osiągnięć.
Jak inteligentne algorytmy w oprogramowaniu HR przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju?
AI może analizować dane dotyczące wydajności pracy zdalnej, pomagając organizacjom optymalizować modele pracy w celu zmniejszenia emisji CO2 związanych z dojazdami pracowników.
Algorytmy mogą pomóc w analizie i optymalizacji zużycia zasobów w organizacji, na przykład przez cyfryzację procesów, co przyczynia się do redukcji odpadów.
Oprogramowanie HR z AI może być wykorzystywana do przeglądania CV i aplikacji w sposób, który minimalizuje nieświadome uprzedzenia, w trakcie procesów rekrutacyjnych wybierając kandydatów ze względu na ich umiejętności.
Algorytmy analizujące dane mogą wskazać pracowników przeżywających stres lub wypalenie zawodowe, umożliwiając kadrom wdrożenie programów pomocowych.
To również lepsze zarządzanie talentami i ocena wydajności poprzez obiektywne analizy danych, w sposób transparentny i sprawiedliwy w procesach decyzyjnych.
Algorytmy AI mogą monitorować zgodność z przepisami prawnymi i standardami branżowymi, pomagając firmom unikać ryzyka prawnego czy wizerunkowego.
Integracja systemów HR z zasadami ESG: od teorii do praktyki
Dla firmy Unilever automatyzacja HR a ESG służy m.in. do przeprowadzania wstępnych rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami, co pomaga w obiektywnym doborze talentów.
IBM stosuje platformę Watson do analizy danych pracowniczych, wspierając rozwój kariery i uczenie się pracowników, co przyczynia się do zwiększenia satysfakcji i zatrzymywania talentów.
Intel korzysta monitorowania i analizy swoich działań związanych z redukcją emisji gazów cieplarnianych, co wspiera ich cele środowiskowe.
Asseco Poland, wykorzystują systemy do przeglądania CV i aplikacji, co pomaga eliminować uprzedzenia i promować różnorodność w procesach rekrutacyjnych.
PKO BP, stosują zaawansowane narzędzia do analizy danych pracowniczych, w celu identyfikacji potrzeb szkoleniowych, wykorzystując platformy analityczne do lepszego wsparcia zespołów.
PGE Polska Grupa Energetyczna, optymalizuje zużycie energii i monitorowania emisji CO2, wspierając tym samym swoje cele środowiskowe i dążenie do zrównoważonego rozwoju.
Organizacje takie jak Benefit Systems, oferujące karty Multisport, mogą wykorzystywać integrację do personalizacji oferty, umożliwiając pracownikom wybór najlepszych aktywności i wspierając tym samym ich zdrowie.
Rola AI w optymalizacji procesów HR dla lepszego wypełniania celów ESG
AI oferuje potężne narzędzia do przetwarzania danych i wnioskowania, które mogą znacząco przyczynić się do efektywniejszego zarządzania zasobami ludzkimi i lepszego wypełniania celów ESG, poprzez wspieranie zrównoważonego rozwoju, promowanie sprawiedliwości społecznej i utrzymanie wysokich standardów zarządzania.
W połączeniu z automatyzacją w obszarach rekrutacji i onboardingu nie tylko usprawnia te procesy, ale także przyczynia się do budowania lepiej dopasowanej kadry pracowniczej, ponieważ wprowadzenie elektronicznej dokumentacji pracowniczej i automatyzacja procesów wnioskowych to krok w kierunku zwiększenia efektywności, poprawy komunikacji i budowania nowoczesnego środowiska pracy, które odpowiada na potrzeby zarówno pracowników, jak i pracodawców w erze cyfrowej.
Jak automatyzacja HR pomaga w biznesie? Automatyzacja, w kontekście strategii ESG, nie tylko przyczynia się do zwiększenia efektywności operacyjnej działu zarządzania zasobami ludzkimi, ale również umożliwia firmom realizację szeroko pojętych celów środowiskowych i społecznych.