Przydatne narzędzia do tworzenia kursów e-learningowych
29.07.2020Artykuł powstał w ramach realizacji projektu "Jakość w edukacji w sektorze kształcenia zawodowego" (Quality in Education in the Vocational Training Sector)
finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 nr EOG/19/K3/W/0010.
Do przeprowadzania szkoleń czy lekcji w formie online potrzebna jest specjalna aplikacja, która umożliwi zarządzanie wirtualną "salą wykładową", czyli LMS (Learning Management System). A co z oprogramowaniem do tworzeniem kursów e-learningowych? W tym celu kluczowe jest wykorzystanie narzędzi zgodnych ze standardem SCORM i/lub xAPI. Umożliwiają one nadanie treściom edukacyjnym formy ustrukturalizowanego kursu i eksport do różnorodnych formatów multimedialnych, w tym do wspomnianego wcześniej formatu SCORM lub xAPI. Tak przygotowany plik, najczęściej skompresowany ZIPem, może zostać w prosty sposób umieszczony na kompatybilnej platformie LMS.
Programów umożliwiających tworzenie lekcje w formule e-learning jest ogrom. Jeśli nie wiesz dokładnie, czego potrzebujesz, wybranie odpowiednio dopasowanego do Twoich potrzeb może okazać się bardzo, bardzo trudne. Spokojnie! Zanim dokonasz ostatecznej decyzji i wybierzesz konkretne rozwiązanie, przeczytaj i odpowiedz sobie na poniższy zestaw pytań, które z pewnością nakierują Cię na Twoją właściwą ścieżkę, w gąszczu opisywanego software'u:
- Jaki jest poziom Twojej wiedzy technicznej – jeśli nie czujesz się komfortowo, obsługując zaawansowane aplikacje, lepiej będzie postawić na coś prostszego, co jednocześnie pozwoli Ci realizować zamierzone cele.
- Jakie e-szkolenia chcesz przygotować – czy interesują Cię proste kursy w trybie „prezentacyjnym”, czy zaawansowany, interaktywny kurs w standardzie xAPI czy SCORM.
- Na jaką skalę chcesz publikować swoje szkolenia – czy będą przeznaczone dla małej grupy pracowników, czy może chcesz je wykorzystać jako produkt oferowany różnym przedsiębiorstwom.
- Jak będzie wyglądała praca merytoryczna nad kursem – zajmiesz się jego wykonaniem samodzielnie, czy może razem z szerokim zespołem?
- Jakim budżetem dysponujesz.
- Jakie są Twoje możliwości techniczne.
Jak wiemy rynek oprogramowania do tworzenia szkoleń e-learningowych rozwija się niezwykle dynamicznie. Opisaliśmy kilka ciekawych platform, mamy nadzieje, że pomożemy Wam w rozważaniach!
- Moodle to internetowa platforma służąca do nauczania. Mówiąc bardziej oficjalnym językiem, to system zarządzania treścią (CMS, Content Management System) wyspecjalizowany w e-learningu. W praktyce Moodle przypomina platformy blogowe, ale ma specjalistyczne narzędzia pozwalające na lepszą kontrolę i uatrakcyjnienie procesu uczenia. Z użyciem tej platformy powstało prawie osiem milionów kursów online na całym świecie. Moodle jest używany przez uniwersytety, szkoły i prywatne osoby zajmujące się kształceniem innych.
- Udacity zrodziło się z eksperymentu na Uniwersytecie Stanforda, w którym Sebastian Thrun i Peter Norvig zaoferowali każdemu za darmo kurs „wprowadzenie do sztucznej inteligencji” online. Zapisało się ponad 160 000 studentów w ponad 190 krajach, a niewiele później urodziła się Udacity. Jest to standaryzowana platforma, dzięki której za opłatą możesz "wystawić" swoje szkolenie, tak jak wystawia się produkt, np. na Allegro.
- WP IDEA to system do tworzenia i sprzedaży kursów na stronie czy blogu. Narzędzie kupuje się raz i dożywotnio. Zamówienia, faktury, wysyłka, przelewy — wszystko jest automatyczne! Nie musisz tracić czasu na tworzenie własnej platformy kursowej ani kupować jej u zewnętrznych programistów. WP Idea to gotowe, pudełkowe rozwiązanie dla osób chcących zarabiać w sieci.
- WebToLearn to narzędzie, które umożliwia dodawanie materiałów w formatach video (mp4/mov/wmv/avi/flv), audio (mp3) oraz pdf. Szkolenia można łączyć w pełne produkty lub udostępniać jako osobne lekcje, sekcje i kategorie. Producent stawia przede wszystkim na funkcjonalność i czytelność, co znacząco przełoży się na wzrost sprzedaży oraz zaufanie klientów.
- LearnDash jest najczęściej wybieranym narzędziem przez szkoły oraz uniwersytety. Umożliwia łatwe tworzenie i sprzedawanie kursów, dostarczanie quizów, przyznawanie certyfikatów, zarządzanie użytkownikami czy pobieranie raportów. Dzięki LearnDash masz większą kontrolę nad uczniami i kursami niż jakikolwiek inny system zarządzania nauką na rynku. Grupowanie użytkowników, zmienianie postępów, usuwanie danych, ponowne drukowanie osiągnięć, cofanie dostępu – to tylko część możliwości platformy.
Jak widzimy, programów umożliwiających tworzenie kursów e-learningowych jest sporo. Umieściłem na liście tylko kilka z nich. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od naszego wyboru, jakość programu zależy w głównej mierze od naszego przygotowania merytorycznego, wiedzy i czasu który przeznaczymy na "dopieszczenie" naszych szkoleń.