E-learning - narzędzie bardziej potrzebne niż kiedykolwiek!

15.06.2020

Artykuł powstał w ramach realizacji projektu "Jakość w edukacji w sektorze kształcenia zawodowego" (Quality in Education in the Vocational Training Sector)
finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 nr EOG/19/K3/W/0010.

Żyjemy w dobie cyfryzacji postępującej z zawrotną prędkością. Wdziera się ona praktycznie w każdy aspekt naszego życia, od elektronicznych szczoteczek do zębów, do telefonów posiadających pamięć operacyjną kilkaset razy większą niż Apollo 13. Chciałem w dzisiejszym wpisie przybliżyć temat - myślę znany wielu osobom - a mianowicie e-learning.

Proces nauczania zdecydowanie również ewoluował. Nie sposób już na tym poziomie rozwoju przyswajać nowe materiały "jeden po drugim". Nasze poszerzanie horyzontów odbywa się na zasadzie poznawania "kontenerów wiedzy", czyli nauki obsługi narzędzi poznawczych służących do eksplorowania interesującej nas dziedziny. W tym wszystkim niezbędny jest (jak zresztą dla całego świata) coraz lepszy dostęp do ustrukturyzowanej wiedzy. Szkolenie osób dorosłych korzysta z tych narzędzi w sposób ciągły, rozwijając je tym samym w odpowiedzi na potrzeby stawiane przez obecny rynek. No właśnie obecny rynek...zmienił się prawda? Mówię tu oczywiście o sytuacji pandemii Covid-19. Uważamy, że w obecnej sytuacji platformy e-learningowe – czyli zdalne formy nauki - to absolutnie najbezpieczniejszy sposób rozwoju, bo przecież niezależnie od sytuacji musimy być w ciągłej fazie rozwoju. Świat jest na tyle szybki, że jeśli staniemy w miejscu szybko nas wyprzedzi i to tak bardzo, że praktycznie niemożliwym będzie ponowne go doścignięcie.

Przypomnienie: czym jest e-learning?

E-learning to termin określający sposób nauczania wykorzystujący komputery oraz Internet. Umożliwia on kształcenie się, ukończenie różnego rodzaju kursów i szkoleń, bez przymusu wychodzenia z domu. Wystarczy, że posiadamy komputer lub inne urządzenie mobilne z dostępem do Internetu i możemy stać się członkami szkoły prowadzącej zajęcia na płaszczyźnie wirtualnej.

Słowo, które przychodzi jako pierwsze do głowy kiedy myślę o e-learningu to "przedłużka". Tak właśnie to widzę – jako doskonałe narzędzie (a w szczególności na obecną sytuację zagrożenia epidemiologicznego) do zdalnego kontaktu z osobą, która przekazuje nam wiedzę. Platformy, na których materiały zostały wcześniej przygotowane do samodzielnej nauki, także były wcześniej przygotowane przez szkoleniowca, dlatego tak ważne jest abyśmy świadomie wybierali najwyższą jakość w kształceniu. Pamiętajmy więc, że aby proces zdalnej nauki był efektywny i optymalny, powinien charakteryzować się:

  • odpowiednią metodyką (ustrukturyzowany proces podawania kolejnych dawek wiedzy),
  • zastosowaniem komputera i technologii internetowych (wiele różnorodnych form prezentacji, potrafiących zaciekawić słuchaczy na wiele sposobów).

Zalety platform e-learnigowych

Mobilność zdalnego nauczania to niewątpliwie cecha, która stawia ten rodzaj nauki na 1 miejscu najchętniej wybieranych form rozwoju. Jak pisałem wyżej świat jest coraz szybszy, a narzędzie to pozwala na ogromną oszczędność czasu. Nie musimy, przecież wychodzić z domu (czasem z wcześniej przygotowanymi materiałami) i wyruszać w drogę do szkoły czy centrum kształcenia. Nierzadko jest to duża wyprawa, bo wszyscy wiemy w jakim stanie przepustowości komunikacyjnej są duże miasta.

Kolejnym niewątpliwym plusem, a wręcz przewagą nad tradycyjnymi formami nauczania jest celowość. Dokładna celowość programu dostosowana do potrzeb osoby uczącej się, pozwala oszczędzić czas i zoptymalizować efekty kształcenia. Wybierając tą metodę mamy również możliwość na sprawdzenie naszych postępów. Warto zaznaczyć, że opisane wyżej cechy wpływają nierozerwalnie na jeszcze jeden ważny aspekt, a mianowicie na cenę. Nie da się ukryć, że zdalne nauczanie pozwala zredukować wydatki finansowe na kształcenie - nie ponosimy kosztów dojazdu czy ewentualnego zakwaterowania w miejscu docelowym. Nie są potrzebne dodatkowe materiały takie jak podręczniki czy inne kompendia wiedzy.

E-learning, a szkolenia w firmie? Masa korzyści!

Dzięki wykorzystaniu platform e-learningowych w firmie mamy możliwość objęcia szkoleniem wszystkich pracowników bez konieczności zebrania ich fizycznie w tym samym miejscu i czasie. Szkolenie może się odbywać w godzinach pracy, a nierzadko nawet w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Dzięki wspomnianemu już nowemu podejściu do nauczania, czyli ustrukturyzowanemu przekazowi, w łatwy sposób możemy kontrolować postępy w przyswajaniu wiedzy przez osoby objęte szkoleniem. Testy, raporty to często automatyczne narzędzie, które w zorganizowany sposób pokazują drogę rozwoju danego uczestnika.

A teraz bardzo ważne hasło, dla każdego pracodawcy: ZNACZNA redukcja kosztów. Mamy możliwość przeprowadzenia precyzyjnie dobranego szkolenia dla nawet bardzo dużej liczby pracowników (np. dla całego pionu operatorów maszyn CNC, dajmy na to frezarek) w jednym czasie i przy całkowitym wyeliminowaniu opłat związanych z dojazdem pracowników do miejsca szkolenia czy zapewnienie im ewentualnego wyżywienia czy noclegu.

E-learning ma wady?

Tak, chociaż nie dominują one nad korzyściami, ale o tym w kolejnym wpisie, gdyż chcę utrzymać naszą przyjazną dla oka czytelnika formę "nienapaćkanej" ilości materiału.