Co umożliwia blended-learning?
13.01.2021Artykuł powstał w ramach realizacji projektu "Jakość w edukacji w sektorze kształcenia zawodowego" (Quality in Education in the Vocational Training Sector)
finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 nr EOG/19/K3/W/0010.
Blended – learning to nowoczesna forma nauki, której przyświeca idea łączenia tradycyjnego sposobu przekazywania wiedzy ze zdalnymi aktywnościami przy użyciu technologii. Uważa się, że z blended – learningiem mamy do czynienia wtedy, gdy przez więcej niż 25% czasu uczniowie przyswajają wiedzę przez komputer lub inny nośnik technologiczny.
Jakie są typowe elementy blended-learningu?
- e-learning,
- szkolenie w sali,
- dostęp do repozytorium szkoleń,
- wirtualna klasa,
- webinaria.
Uczelnie, szkoły - także językowe - firmy szkoleniowe, a nawet korporacje korzystają z blended – learningu. Ta metoda staje się coraz bardziej popularna. Dlaczego? Otwiera przed uczącymi (się) wiele możliwości, jest też dużo bardziej przystępna i atrakcyjna.
Co umożliwia blended-learning?
- Regularność
Szkolenia prowadzone w całości warsztatowo mają okazjonalny charakter. Niepodważalnym faktem jest to, że zajęcia w sali i przekazywana na nich wiedza są potrzebne. Taka interakcja twarzą w twarz pozwala zrozumieć omawiany temat, wyłapać ewentualne błędy w myśleniu, zmotywować. Posiłkując się dodatkowo e-learningiem dajemy uczniom szansę na bardziej efektywne przyswojenie materiału, nie odbierając im jednocześnie swobody czasowej. Nieograniczone możliwości regularnego powtarzania poznanych zagadnień, wracania do wybranych partii materiału i przeprowadzania powtórek we własnym tempie zdecydowanie pomagają w rozwoju edukacyjnym.
- Monitorowanie postępów
Działania na platformach e-learningowych można łatwo monitorować. Każdy uczestnik kursu, szkolenia czy lekcji ma wgląd do swoich wyników czy statystyk rozwoju. Ma zatem świadomość, jakie obszary wymagają pracy, itd. Z perspektywy nauczycieli czy pracodawców taka opcja jest równie korzystna, zarządzanie polityką szkoleniową i planowanie ścieżki rozwoju staje się o wiele łatwiejsze. Przyczynia się to do wzrostu efektywności szkoleń.
- Atrakcyjne podejście do nauki
Świat ciągle się rozwija, ludzie starają się udoskonalać swoje prace i działania, także w dziedzinie e-learningu. Istnieje wiele metod, które pozwolą nam stworzyć unikalne treści edukacyjne. Oprócz grafik, szkolenia mogą być wzbogacane filmami, quizami i innymi interaktywnymi ćwiczeniami. Czasy, w których e-learning kojarzony był ze żmudnymi godzinami spędzonymi przy komputerze minął. Dziś mamy dostęp do kreatywnie tworzonych treści, które rozwijają, uczą i angażują.
- Materiał dostosowany pod Ciebie
Istnieje wiele typów uczenia się, a sztuczna inteligencja użyta w aplikacjach e-learningowych potrafi dopasować ćwiczenia najbardziej adekwatne do Twojego sposobu uczenia się. To kursant jest w centrum procesu nauczania. Dzięki temu przyswojenie materiału, który przekazał nam trener czy nauczyciel, przebiega sprawniej i przyjemniej.
- Łatwy dostęp do wiedzy
Zalogowanie się do platformy e-learningowej zajmuje krótką chwilę. Z łatwością możemy zrobić to przez nasz komputer, czy telefon. W tym przypadku ograniczenia czasu i miejsca nie grają roli.
Blended-learning to prosty w użyciu i efektywny sposób nauki. Połączenie tradycyjnej metody ze zdalnymi aktywnościami ma wiele zalet, dlatego zachęcamy do interesowania się tematem. Dziedzina ta stale się rozwija, a twórcy studiują skomplikowane procesy tworzenia treści, by kreować coraz lepsze i bardziej interaktywne produkty.