Jakie możliwości zawodowe daje certyfikat trenera?

28.05.2020

Mimo, iż większość firm szkoleniowych zanim nawiąże współpracę z trenerem, sprawdza daną osobę pod kątem swoich kompetencji szkoleniowych, posiadanie certyfikatu na pewno nie zaszkodzi. Żyjemy w czasach skuteczności i posiadanie samego "papieru" dla potwierdzenia umiejętności nie znaczy wiele, gdy kandydat ich nie posiada. Certyfikat certyfikatowi nie równy dlatego przy wyborze odpowiedniego sformalizowania swoich umiejętności warto wybierać takie, które opierają się o pewien standard. Na naszym kontynencie ten standard nazywa się Europejską Ramą Kwalifikacji. Jest to zbiór usystematyzowanych, wymaganych kompetencji, a także sam sposób przeprowadzania walidacji.

Standardy pracy

Niekwestionowaną zaletą posiadania certyfikatu (a najlepiej licznych certyfikatów) jest to, iż już na początku drogi rekrutacyjnej do współpracy z naszą wymarzoną i prestiżową firmą szkoleniową mamy dodatkowe "punkty startowe" nad kandydatami nie posiadającymi potwierdzenia swoich umiejętności. Certyfikat oparty o wcześniej wspomnianą Europejską Ramę Kwalifikacji daje osobom przeprowadzającym rekrutację informację, czego można się po nas spodziewać w zakresie przekazywania wiedzy, czego nie można powiedzieć o osobie bez żadnego formalnego potwierdzenia. Jak już wspomniałem – oczywiście to żadna gwarancja, że z miejsca dostaniemy pozycję, jednak jest to potwierdzenie, że znamy i działamy w obowiązującym standardzie.

Kolejną zaletą jest sam fakt posiadania dyplomów. Świadczy to o nas, że jesteśmy pracowici i nastawieni na rozwój swoich kompetencji, bo przecież uzyskanie prestiżowej certyfikacji wymaga sporo pracy i sumienności. Te cechy są jakże pożądane, de facto w każdej pracy.

Certyfikat to dopiero początek

Generalnie certyfikat porządkuje umiejętności i wiedzę posiadaną przez trenera. Dla pracodawcy jest także sygnałem, że dana osoba posiada potwierdzenie swoich umiejętności, które pracodawcę interesują. Jednak niezależnie od tego jaka będzie nasza decyzja w sprawie certyfikatu – nigdy nie powinna być ona końcem drogi naszego rozwoju. Jak w każdym zawodzie, jeśli chcemy być specjalistami w dziedzinie, musimy poszerzać nasze horyzonty, bo prawdopodobieństwo, że posiedliśmy całą wiedzę dostępną w danym temacie wynosi bardzo dokładnie "obliczone" zero.